Pokój młodego naukowca — sypialnia dla dziecka z motywem edukacyjnym
Jak zaaranżować pokój dla dziecka z motywem edukacyjnym?
Twoje dziecko fascynuje się kosmosem? Pomóż zatem młodemu naukowcowi poznać konstelacje gwiazd oraz planety dzięki kolorowym naklejkom. Niezależnie od tego, czy nakleisz je na sufit, czy ściany, stworzysz w ten sposób maluchowi jego własny, mały wszechświat. Podstawą organizacji przestrzeni niech będą minimalistyczne, białe meble, następnie skup się na akcesoriach, które wprowadzą odpowiedni klimat. Nie możesz też zapomnieć o miękkich dywanach w gwiazdki, lampce biurkowej z ciepłym światłem, a także o tkaninach z kosmicznym motywem. Kilka charakterystycznych akcentów sprawi, że Twoja pociecha będzie miała niezwykły pokój dziecięcy.
Kolory są równie ważnym elementem w projektowaniu wnętrza, jak jego funkcjonalność. Zadbaj, by w pokoiku Twojej pociechy nie zabrakło pojemników do przechowywania, koszy na zabawki oraz regałów na książki. Nie zapominaj przy tym, by całość utrzymana była w podobnym odcieniu, co pozwoli wyeksponować akcesoria nadające przestrzeni charakteru naukowego. Jeśli chcesz, by w sypialni malucha kochającego podróże wyróżniała się na przykład fototapeta z mapą świata, zaaranżuj wnętrze w stylu minimalistycznym. Obok niej postaw proste biurko z ergonomicznym krzesełkiem.
Możesz zdecydować się też na naturalne dodatki. Wystarczy, że kupisz kolorowe ramki na zdjęcia, a do środka włożysz liście – staną się one fantastyczną dekoracją dla przyszłego biologa. Najważniejsze, by wybrany motyw był zgodny z tematyką, którą fascynuje się Twój mały naukowiec. Zabawki czy książki z nią związane będą uzupełnieniem całości i sprawią, że dziecko będzie chętnie przebywać w swoim pokoju.

Pokój dziecka — dekoracje, które pomogą w nauce
Powieszenie zegara analogowego w pokoju malucha pomoże mu w nauce odczytywania godzin oraz zrozumieniu, kiedy jest pora śniadania, spania czy zabawy. Gdy dziecko będzie już nieco starsze, warto zawiesić kilka zegarów na fototapecie z mapą świata i ustawić je na różne strefy czasowe. Ten oryginalny sposób da szansę na przyjemną naukę geografii czy poznanie wpływu obrotu Ziemi na ludzi.
Nie zapominaj też o kreatywności pociech. Pozwól im wyrażać swoje emocje nie tylko na papierze, lecz także tablicy. Możesz przy pomocy kredy pokazać maluchowi, jak się tworzy wyrazy z liter oraz wykonuje proste działania matematyczne. Warto przenieść czarną planszę nad biurko i zapisać na niej plan lekcji lub propozycje wyjazdów wakacyjnych. Pomoże to w organizacji czasu, a przy tym sprawi, że wnętrze będzie mogło się zmieniać w trakcie roku zależnie od sezonu czy nastroju malca.
Równie interesująca dekoracja to plakaty z różnymi motywami przeznaczone do powieszenia na ścianach w antyramach. Można je łatwo przykleić do tynku przy pomocy taśmy dwustronnej. Łączy się w ten sposób naukę z zabawą – zerkając na kolorowe obrazki, dziecko przyswaja kolejne porcje wiedzy. Jeśli chcesz urozmaicić wnętrze mniejszymi elementami, kup naklejki ścienne, z których możesz wspólnie z młodym naukowcem ułożyć inspirującą kompozycję.

Pokój młodzieżowy — inspiracje naukowe
Gdy Twoja pociecha zaczyna chodzić do szkoły, trzeba zadbać o odpowiednią przestrzeń do odrabiania lekcji. Warto stworzyć specjalne miejsce na biurko i regulowany fotel, by dziecko miało wydzieloną strefę odpoczynku oraz nauki. Ustaw tu półkę na książki, szafkę z przyborami szkolnymi, a także lampkę biurkową, by całość była funkcjonalna. Nie zapominaj też o wygodzie! Nastolatki lubią uczyć się w nietypowych pozycjach, dlatego na podłodze ułóż miękki dywan.
Jak motywy naukowe dodać do sypialni nastolatka? Wszystko zależy od pasji dorastającej osoby. Może uwielbia podróże i chce poznać cały świat? Dodaj akcesoria nawiązujące do pustynnych stepów lub puszczy amazońskiej. Stwórz kącik z bujną roślinnością oraz oazę spokoju z pościelą w kwiaty. Pudełka do przechowywania z zebrą lub żyrafą dodadzą klimatu safari, a na parapecie czy półkach ściennych umieść figurki dekoracyjne. Nawet delikatne inspiracje zainteresowaniami młodych ludzi sprawią, że nastolatek będzie czuł się swobodnie w swojej sypialni, a urządzenie wnętrza zachęci go do dalszego rozwoju hobby.
Każde dziecko, niezależnie od wieku, lubi mieć realny wpływ na przestrzeń, jaką się otacza. Pokój powinien być więc odzwierciedleniem jego marzeń i pasji. Jeśli wolisz sam podjąć decyzję dotyczącą mebli, pozwól córce czy synowi wybrać dywan lub akcesoria. Niech odzwierciedlają naukowe zainteresowania lokatorów oraz będą motywacją do dalszego poznawania świata. Tak zaprojektowana sypialnia stanie się miejscem pogłębiania wiedzy i rozwoju osobistego.
