Dywan w kuchni – czy to dobry pomysł?
Minimalistyczna przestrzeń kuchenna z dywanem
Czy dywan w kuchni może zdać egzamin? Biorąc pod uwagę nowoczesne technologie produkcji, doskonały dobór włókien oraz szerokie doświadczenie producentów, nie ma ku temu absolutnie żadnych przeciwwskazań. Jeśli decydujesz się na ustawienie go w newralgicznym punkcie, zwłaszcza pod blatem, z którego czasami mogą spadać okruszki albo inne kawałki żywności, najlepiej będzie wybrać model z tworzywa dostosowanego do takich okoliczności. Z łatwością wypierzesz go w pralce lub zmieciesz z niego niechciane odpadki.
Dywan w kuchni urządzonej w minimalistycznym stylu może być doskonałym sposobem na wprowadzenie drobnej ozdoby, która jednocześnie pełni funkcję praktyczną. Jakie korzyści niesie ze sobą rozłożenie dywanu na podłodze? Przede wszystkim jest to rodzaj izolacji termicznej oraz akustycznej, dodaje wnętrzu ciepła, a także zapobiega ślizganiu się. To szczególnie istotne, jeżeli mieszkają z Tobą małe dzieci.

Kuchnia w stylu boho – jaki dywan wybrać?
Pamiętaj, że kuchnia to nie tylko przestrzeń robocza, zatem dobrą opcją będzie ustawienie dywanu pomiędzy nią a miejscem przeznaczonym do jedzenia posiłków lub też po prostu przy stole i krzesłach. W takim wypadku masz naprawdę szerokie pole do popisu, jeśli chodzi o dobór modelu do wystroju. Dywany do kuchni, które nie będą miały potencjalnie częstej styczności z wodą czy zabrudzeniami mogą być wykonane ze zwyczajnych tekstyliów.
Jeśli podoba Ci się modny styl boho i chcesz wprowadzić taki motyw w swojej kuchni, materiałowe dodatki – takie jak właśnie kuchenny dywan – będą świetnym rozwiązaniem. Skomponuj zgrany zestaw, dopasowany idealnie do zasłon lub rolet, które już znajdują się w pomieszczeniu. Dobrym wyborem w takim wypadku będą naturalne włókna, odcienie beżu i szarości oraz drobne wzorki. Dla podkreślenia efektu artystycznego eklektyzmu spróbuj zawiesić na ścianie makramowe kwietniki lub roślinne grafiki.

Jak dobrać dywanik do kuchni – wskazówki aranżacyjne
Dywan kuchenny możesz dobrać na zasadzie idealnego dopasowania – na przykład kierując się ogólną kolorystyką, zastosowaną w aranżacji wnętrza – lub w ciekawie kontrastowej wersji. Zatem do ciemnych frontów kuchennych dobrym wyborem będzie zarówno głęboka, antracytowa szarość, jak i delikatny, jasny popiel. Zwróć uwagę, aby odcień współgrał z kolorem płytek, paneli bądź parkietu – najważniejsze jest dopasowanie tonacji. Chłodne kolory dobrze komponują się z chłodnymi, ciepłe z ciepłymi i warto trzymać się tej reguły.
Jakie dywany do kuchni wybrać, jeśli podobają Ci się wnętrza w stylu glamour? Ciekawym pomysłem są modele z efektem imitującym naturalny kamień, np. modny marmur czy granit. Zestawiaj je ze szklanymi oraz stalowymi rzeczami, przykładowo ze stołem kuchennym W przypadku marmurowego wykończenia kuchni – np. w postaci blatów czy paneli dekoracyjnych dywan z takim motywem sprawdzi się doskonale i uzyskasz spójną całość.

Skandynawska kuchnia w stylu retro – jakie akcesoria do niej dobrać?
Kuchnia w stylu skandynawskim w katalogach wnętrzarskich przechodzi sezonowe modyfikacje, ale stanowi swego rodzaju klasyk, do którego wielu projektantów się odnosi. Kojarzy się z minimalizmem, stonowanymi barwami, ciepłymi, naturalnymi materiałami oraz przytulnością. Do takiej aranżacji świetnie sprawdzą się dodatki we wzory, m.in. dywanik w paski lub inny geometryczny deseń. Jeśli chcesz uzyskać efekt schludności i przemyślanej kompozycji, spróbuj znaleźć elementy, na których konkretny motyw się powtarza – zasłony, wazony czy choćby ściereczki.

Dywan kuchenny – praktyczne akcesorium
Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na dywanik pod zlew w kuchni, czy też piękny, duży dywan do mebli jadalnianych, możesz z jego udziałem stworzyć atrakcyjną i udaną kompozycję w różnych stylach. Wiele zależy od tego, jakie inne dodatki znajdują się w pomieszczeniu, jakie ma ono wymiary oraz jaki efekt chcesz osiągnąć. Oprócz neutralnych wersji kolorystycznych ciekawym pomysłem mogą być także intensywne akcenty w tej formie – na przykład wielobarwny bawełniany chodniczek.
Dywan do kuchni, podobnie jak inne niedrogie akcesoria, to łatwy sposób na sprawną sezonową modyfikację aranżacji pomieszczenia. Jeśli masz ochotę na przykład na wiosenne zmiany, zamiast malować ściany, możesz spróbować zmienić kilka dodatków. Świeże kwiaty w nowym wazonie, ciekawe geometryczne grafiki w ładnych ramkach, pastelowe zasłony oraz nowy dywan mogą okazać się wystarczająco satysfakcjonujące.
