Eklektyczne aranżacje kuchni. Jak łączyć różne style we wnętrzu?
Eklektyzm w kuchni — co musisz wiedzieć o tym stylu?
Kuchnia w stylu eklektycznym to przestrzeń, w której dostrzeżesz mieszankę różnych kompozycji i dodatków. Designerzy zwracają szczególną uwagę na łączenie nowoczesnych rozwiązań z czymś, co już dawno wyszło z mody lub nadawanie temu nowego życia. Z tego powodu eklektyczne aranżacje kuchni będą nawiązywały do mebli i dekoracji stylizowanych na te z poprzednich epok lub zostaną elegancko odnowione. Króluje różnorodność i swoboda łączenia wybranych elementów. Komplety mebli, zestawy ręczników czy dodatków o identycznym deseniu i barwy w jednej tonacji to coś, czego w eklektycznej kuchni nie dostrzeżesz. Odmienne style wyposażenia oraz dodatki do eklektycznej kuchni utworzą nowe definicje tego, co dotąd było Ci znane w tradycyjnej odsłonie.
Jeśli zastanawiasz się, jak łączyć różne style we wnętrzu, zdaj się na swoją intuicję. Wnętrze kuchni w stylu eklektycznym ma się wyróżniać, jednak warto, aby motyw przewodni był widoczny. Nie bój się mieszać ze sobą kolorów i zwróć uwagę na dodatki, np. patery dekoracyjne, kosze czy różnego rodzaju tekstylia. Niech w nowoczesnym wnętrzu kuchni zagoszczą rustykalne lub awangardowe elementy, a w tradycyjnym – te w klimacie industrialnym. To, jakie style będziesz łączyć, zależy tylko od Twojej wyobraźni.
Zwróć uwagę na dobór mebli, wyposażenia kuchni i dodatków. Odważnie łącz kolory, faktury oraz materiały. Nie obawiaj się antyków na nowoczesnych kredensach czy inspirowanych industrializmem mebli. Z kolei ściany możesz wykończyć przy użyciu stylizowanych paneli ściennych. Klasyczne drewno, marmur, a może imitacja betonu?

Meble do kuchni, które połączą epoki
Jeśli chcesz wprowadzić eklektyzm w kuchni, zacznij od mebli. Kuchnia modułowa daje Ci cały wachlarz różnych możliwości i kombinacji, dzięki którym wyróżnisz pomieszczenie. Dostępna w kolorach bieli, szarości czy czerni, zainspiruje Cię do łączenia z innymi barwami lub stylami zarówno blatów, jak i frontów. Dzięki różnorodności wyboru stworzysz zaskakujące połączenia. Zwróć też uwagę na uchwyty, które mogą nawiązywać do zupełnie innej epoki! Nie zapominaj, aby w strategicznych miejscach na kuchennych ścianach użyć płytek, czy też materiału, który jest nieprzemakalny lub można go czyścić na mokro. Łatwo zmywalny, pomoże Ci utrzymać porządek w kuchni i uchroni ją przed wilgocią.
Komponując kuchenne szafki, możesz zastosować stylistyczne mariaże. Miej na uwadze, że ciężkie drewniane meble nabiorą lekkości, jeśli postawisz je w towarzystwie szafek, półek czy kredensów o prostych sylwetkach. Mieszaj style i kolory! Minimalistyczny dół połącz z niebanalną górą lub odwrotnie.
Przy nowoczesnym stole ustaw staromodne krzesła, których konstrukcja nawiązuje do lat 60 i 70. Niebanalnym pomysłem będzie połączenie ich z siedziskami w innym stylu. Co powiesz na te o prostym, klasycznym designie ze stelażem wykonanym z drewna? Eklektyczne aranżacje kuchni sprawiają, że wszystko do siebie pasuje!

Efekt eklektyczny dzięki dodatkom
Na stole w stylu loftowym ustaw nowoczesne kosze dekoracyjne i etażerkę, dzięki której możesz wprowadzić nutę klimatu vintage. Choć to połączenie różnych aranżacji — łączy je minimalizm. Wyróżniające się dodatki do eklektycznej kuchni to także pozłacane patery i misy, koniecznie te z eleganckim tłoczeniem, które zaprezentują przepych w skondensowanej postaci.
W większości kuchni znajduje się wiele przedmiotów — akcesoriów, naczyń i dodatków. W każdej z tych kategorii możesz wybrać inny styl lub zwrócić uwagę na dowolnie wybrane akcenty, jak materiał lub wykończenie. Uzasadnieniem tego wyboru jest fakt, że w eklektyzm w kuchni stawia się na różnorodność. Na kuchennych wieszaczkach możesz powiesić ściereczki w różnych kolorach. A obok nich rękawice z finezyjnym wzorem lub zaskakującym motywem. Nikt też nie powiedział, że młynki i przyprawniki muszą występować w tym samym kolorze lub być wykonane z jednego materiału.
Dobór nieoczywistych wzorów, faktur i barw sprawi, że aranżacje kuchni w stylu eklektycznym stanie się jeszcze bardziej domowa i przytulna. Zaczniesz chętnie spędzać w niej czas, a goście będą zachwyceni Twoją pomysłowością i zdolnościami aranżacyjnymi. Pamiętaj, że ważne jest przemyślane zestawienie i wyważenie poszczególnych elementów — wyposażenia i dodatków.
