Funkcjonalny minimalizm w nowoczesnej sypialni
Jak urządzić sypialnię w stylu minimalistycznym, aby była funkcjonalna?
Istotą budowania wnętrz minimalistycznych jest ich maksymalne uproszczenie. Im mniej zbędnych przedmiotów wewnątrz pomieszczenia, tym lepiej. Czy to oznacza, że minimalizm w nowoczesnej sypialni wyklucza wykorzystanie dodatków oraz elementów czysto dekoracyjnych? Bynajmniej. Ekonomia myślenia o aranżacji skupia się wokół prostoty, jednak kierunek, który wyznacza, nie jest efektem wyrzeczeń, a formą świadomego wykorzystywania tego, co pozostaje.
Funkcjonalny minimalizm to nic innego jak prostota postrzegania wnętrza. Abyś w sypialni mógł osiągnąć spokój albo też upragnione głębokie wyciszenie, zamiast pakietu kontrastów tudzież bogactwa dodatków powinieneś sięgnąć po geometrię i równowagę brył. Najważniejszym elementem wyposażenia sypialni jest łóżko, niezależnie od tego, jaki styl w niej dominuje. W minimalistycznym ujęciu można eksperymentować z jego geometrią, wykorzystując prostą ramę dla materaca jedno- lub dwuosobowego oraz panele tapicerowane o rozmaitych kształtach i kolorach.
Skup się między innymi na harmonii barw, a także wyborze funkcjonalnych materiałów. Esencją tego prostego stylu są np. panele boczne zastępujące tradycyjne meble do sypialni, zredukowane w swojej formie do niezbędnego minimum. Z kolei alternatywą, która powinna przypaść do gustu miłośnikom klasycznych rozwiązań, będą szafki nocne w kształcie nieskomplikowanych brył o jednolitej strukturze. Wykonane w całości z drewna lub płyty meblowej fornirowanej modele wyznaczą kontekst kolorystyczny dla pozostałych elementów wnętrza.
Meble, które muszą być w każdej sypialni
W najbardziej osobistym, intymnym pomieszczeniu przygotowanym specjalnie do wypoczynku, jakim jest minimalistyczna sypialnia, możesz zrezygnować z wielu elementów, jednak z pewnością nie z szafy. O ile w dużym domu o rozległej przestrzeni projektowana jest zwykle funkcjonalna garderoba, o tyle w mniejszych budynkach czy mieszkaniach jednopiętrowych rolę miejsca do przechowywania odgrywa właśnie szafa.
Aby uzyskać maksimum wolnej przestrzeni, a przy tym stworzyć miejsce na ubrania, pościele bądź ręczniki, rozważ modele przesuwne z opcją modyfikacji wnętrza, szafy narożne oraz projekty modułowe. Te ostatnie, zamykające część pomieszczenia prostymi liniami od podłogi po sam sufit, są integralnym elementem wnętrza, a dzięki odpowiednio dobranej kolorystyce i fakturze zewnętrznej mogą stanowić również dekorację.
Minimalizm w sypialni podkreślą jasne fronty w wysokim połysku zestawione z elementami lustrzanymi. Ciekawą opcją są szafy z drzwiami przesuwnymi w ciepłym kolorze drewna lub z płyty meblowej z okleiną, której głównym akcentem jest rysunek naturalnego usłojenia. Jeśli wykorzystasz w aranżacji sypialni jasne drewno oraz biel, przemycone w dodatkach na dominujących płaszczyznach, podyktują one schemat kolorystyczny, a także w prosty sposób odświeżą wnętrze.
Czy funkcjonalny minimalizm akceptuje dodatki?
Aranżacja prywatnej, intymnej przestrzeni to pewnego rodzaju sztuka wyrażania siebie, a jednocześnie ważna forma budowania osobistej relacji z wnętrzem. W końcu to właśnie w sypialni chcesz odpocząć, znaleźć wyciszenie oraz sposób na odzyskanie wewnętrznej równowagi. Idealnym sposobem na stworzenie stylowego, a jednocześnie funkcjonalnego i harmonijnego wnętrza jest sięgnięcie po nowoczesny minimalizm. A dodatki? Czy ten nurt architektury naprawdę zakłada całkowite oczyszczenie przestrzeni z ładnych bibelotów? Wręcz przeciwnie.
Zarówno ściany, podłogi, jak i elementy umeblowania to doskonałe tło do aranżacji. Proste dodatki w sypialni takie jak obrazy czy plakaty ścienne, nadadzą wnętrzu indywidualnego rytmu oraz przełamią monotonię. W tak przestrzennych pomieszczeniach, idealnym dodatkiem będą również dywany harmonizujące np. z wezgłowiem łóżka bądź jego głównym motywem. Pamiętaj o odpowiedniej oprawie materaca, czyli prostej, jednobarwnej pościeli z kompletem poduszek, a także narzucie w podobnym odcieniu.
Podstawą minimalizmu jest równowaga pomiędzy tym, co widoczne, a tym, co umiejętnie ukryte. Delikatne dekoracje, miękkie tekstylia oraz proste, ale przemyślane meble w sypialni pozwolą połączyć strefę relaksu z garderobą, toaletką, mini biurem, a nawet łazienką w stylu master bedroom – uniwersalnie, kreatywnie, ale zawsze z wyraźnym umiarem.