House Coaching – nowy trend w domach Polaków
Czym jest house coaching i dla kogo to trend?
U podstaw piramidy Kirsten Steno leży schronienie, czyli bazowa potrzeba, jaką realizuje wnętrze. Następnie są: poczucie bezpieczeństwa, ukochane przedmioty, osobiste wartości i rozwój osobisty. Wzbogacenie projektu otoczenia o takie elementy, które będą zabezpieczać wszystkie te pola, sprawi, że zyskasz oryginalne wnętrze wspomagające Twój rozwój.
Pierwszym krokiem projektowania jest rozmowa z house-coachem, który zrobi wszystko, by pomóc Ci stworzyć dom w stylu house coaching. Nie będzie to przestrzeń modna tylko w jednym konkretnym momencie, ale spełniająca wszystkie Twoje potrzeby i dopasowana do każdego z mieszkańców. Połączy więc preferencje aranżacyjne z realnymi oczekiwaniami, stylem życia i elementami niezbędnymi do codziennego funkcjonowania.
Narzędzia z dziedziny house-coachingu mają za zadanie nie tylko urządzić piękny i modny dom, ale rozbudzić kreatywność mieszkańców i pomóc im określić priorytety. Idea house coaching jest blisko związana z filozofią hygge, zgodnie z którą komfort, wygoda czy przytulność mogą pomóc osiągnąć wewnętrzną równowagę, bezpieczeństwo i szczęście. Z właściwie urządzonym mieszkaniem jest to możliwe bez wychodzenia z mieszkania.
Dom w stylu house coaching krok po kroku
U podstaw piramidy Kirsten Steno leżą ludzka potrzeba schronienia oraz poczucie bezpieczeństwa, jakie ma nam dawać wnętrze. Dom w stylu house coaching bazuje więc na miękkich, przyjemnych meblach wypoczynkowych, takich jak sofy z regulowanymi zagłówkami i podłokietnikami czy meble z funkcją relaks. Zapewnią one komfort i odpoczynek każdemu z mieszkańców. Dodatkowo tekstylia, takie jak zasłony, koce czy narzuty, zwiększą poczucie przytulności.
Wybór wygodnych mebli jest istotny jednak nie tylko ze względu na relaks, ale także na fakt, że coraz więcej osób spędza w domach niemal cały dzień. Wychowywanie dzieci czy praca zdalna sprawiają, że praktyczna, a jednocześnie wygodna przestrzeń sofa czy narożnik muszą sprawdzić się w przypadku wizyty gości, wieczornego seansu seriali, ale i codziennych drobnych wyzwań. Modne wnętrze musi być dopasowane do Twojego stylu życia!
Meble tapicerowane, łóżka z zagłówkami, wygodne krzesła i fotele — to jednak nie wszystko! Idea house coaching jest realizowana w pełni tylko wtedy, gdy otworzysz się przed house-coachem i szczerze odpowiesz mu na pytania odnośnie do tego, co w obecnej aranżacji Cię blokuje i męczy, a czego Ci brakuje. Na tej podstawie wspólnie określicie każdy element, od odpowiednich do Twojego stylu życia kolorów, przez meble, aż po dodatki.
Jak stworzyć oryginalne wnętrze?
W środkowej części piramidy zaproponowanej przez Kirsten Steno znajduje się potrzeba przynależności, w której realizacji pomogą przytulne dodatki. House-coach ocenia, jak istotna jest dla klienta identyfikacja z grupą, rodzina, przyjaciele, subkultura. Poprzez właściwy dobór drobiazgów można przecież przywołać pozytywne wspomnienia i emocje, dzięki którym przestrzeń wyda się jeszcze przyjemniejsza.
Ramki na zdjęcia, obrazy, rękodzieło czy plakaty nie tylko uzupełnią aranżację o niezbędne elementy dekoracyjne, ale przede wszystkim pomogą Ci szybko poczuć się w przestrzeni jak w domu. Wystarczy kilka prostych ramek, które będą się pięknie prezentować na ścianie, a jednocześnie sprawią, że wnętrze zyska indywidualnego stylu i zawsze wywoła uśmiech na twarzy. Liczy się nadanie przestrzeni wokół indywidualnego stylu, w którym będziesz czuć się autentycznie, bezpiecznie i jak u siebie.
Diabeł tkwi w szczegółach!
Oryginalne wnętrze — zgodnie z ideą house coaching — to nie pokój skopiowany z okładki magazynu, a pomieszczenia dopasowane do mieszkańców i pomagające w samorealizacji. W tym celu należy zadbać o wygodne miejsce do pracy czy przestrzeń na Twoje hobby. Co ważne, dla każdego oznacza to coś zupełnie innego! Stylowe biurko i komfortowe krzesło to jedna propozycja, ale równie dobrze może to realizować kuchnia z modułowymi meblami czy biblioteczka i wygodny fotel.
Przestrzeń i wyposażenie należy dopasować do siebie. Od kolorów, przez układ wyposażenia, aż po styl mebli, tekstylnych dodatków czy ozdób na ścianach. Porzucenie myślenia jedynie o modzie na rzecz skupienia się na własnych potrzebach sprawi, że zyskasz zupełnie nowe spojrzenie na aranżację wnętrza. Profesjonalny house-coach pomoże Ci z tym wyzwaniem, zadając serię pytań, ale równie dobrze możesz spróbować samodzielnie zmienić swoją perspektywę.