Okapy kuchenne – modne rozwiązania do kuchni z charakterem
Jak działa okap kuchenny?
Okap kuchenny to urządzenie, które oczyszcza powietrze na dwa sposoby. Po pierwsze, filtruje je, pochłaniając parę i zapachy unoszące się nad kuchenką. Po drugie, usuwa powietrze na zewnątrz poprzez wyciąg. Połączenie okapu do wentylacji sprawia, że zanieczyszczenia są usuwane w obiegu otwartym. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości, możesz wybrać system działający w obiegu zamkniętym, w którym powietrze jest oczyszczane przez filtr zamontowany w okapie, następnie zaś wypuszcza je z powrotem do pomieszczenia.
Sam filtr ma ogromne znaczenie! Filtr przeciwtłuszczowy lub taki z wkładem węglowym należy regularnie wymieniać. Coraz więcej nowoczesnych modeli ma wskaźniki zanieczyszczenia, dzięki którym dowiesz się, jaka jest jakość powietrza i czy urządzenie powinno działać krócej, czy dłużej.
Okapy wykonuje się ze stali nierdzewnej, którą cechuje duża odporność mechaniczna oraz termiczna. Mogą być także stworzone z blachy kwasoodpornej, która łączy się ze szkłem. Popularne są płyty czołowe z miedzi, ramy ze stali nierdzewnej z płytką ze szkła lub płyty ceramiczne. Nie ma więc problemu, żeby dopasować kolor do wnętrza. A ponieważ rury odprowadzające powietrze są dobrane do wnętrza, całość tworzy estetyczną kompozycję.

Różne rodzaje okapów kuchennych
Istnieje wiele modeli okapów, które bez problemu dopasujesz do aranżacji kuchni i jej ustawienia. Jeśli nie wiesz, jakie okapy kuchenne są właściwe w Twoim przypadku, uważnie przeczytaj opis konkretnego modelu lub porozmawiaj o tym ze specjalistą. Z pewnością doradzi Ci, jak najlepiej połączyć szafki kuchenne i układ Twojej kuchni z modelem urządzenia.
Wyróżnić można przede wszystkim okapy przyścienne, czyli kominowe. Są one najbardziej rozpoznawalnym przykładem, popularnym w wielu domach. Taki okap kominowy montuje się przy ścianie, a występuje on w przeróżnych kształtach, np. skośnych, okrągłych, prostokątnych. Ciekawą propozycję stanowią okapy wyspowe, zaprojektowane z myślą o przestrzeni, w której jest wyspa kuchenna. To propozycja do otwartych kuchni.
Jeśli jednak masz w swoim domu czy mieszkaniu sufit podwieszany, postaw na okap sufitowy. Montuje się go w podwieszanym suficie, na równi z nim, a będzie odpowiedni do przestrzeni minimalistycznych oraz eleganckich pomieszczeń. Okap podszafkowy doskonale sprawdzi się wtedy, gdy nad kuchenką masz szafki, ale nie chcesz korzystać z okapu do zabudowy, a jedynie zamontować rozwiązanie na ścianie. Jak widać, wybór jest ogromny.

Modne kolory okapów kuchennych
Modne okapy to nie tylko doskonale znane nam białe, czarne lub srebrne modele! Nowoczesne propozycje łączą w sobie niebanalne formy, np. okrągłe, owalne, podłużne, z równie nieoczywistymi kolorami. Bryły występują więc w barwach takich jak: miedź antyczna, mosiądz antyczny, cyna, ale ogranicza nas tak naprawdę tylko nasza wyobraźnia.
Geometryczne, nieoczywiste kształty oraz surowe kolory sprawdzą się doskonale w pomieszczeniach nowoczesnych lub minimalistycznych. Jako jedyny wyróżniający się na tle prostych szafek element, okap może stanowić nie tylko praktyczny, ale i atrakcyjny wizualnie element dekoracyjny. Rura wyciągowa może być dodatkowo połączona z poziomymi półkami, na których bez problemu postawisz drobne przedmioty.
Coraz częściej do kuchni wkrada się także technologia. Nie inaczej jest z okapami! Miłośnicy gadżetów oprócz wyboru właściwego dla siebie koloru okapu mogą postawić także na modele, które współpracują z aplikacjami. I tak dzięki aplikacji możesz zarządzać pracą urządzenia, poznasz jego statystyki i dostaniesz powiadomienie wtedy, gdy np. będzie trzeba wymienić filtr lub zadbać o sprzęt.
