Sztukateria – prosty trik na niesamowitą rewolucję salonu
Czym jest i jak wygląda sztukateria?
Czym jest sztukateria? Najprościej tłumacząc, to element dekoracyjny na ścianę lub sufit. Znany był już w czasach starożytnych, a lata swojej świetności przechodził w renesansie i baroku. Kojarzył się głównie z wystawnymi, klasycznymi wnętrzami, jednak dziś powrócił w nowoczesnych aranżacjach.
Sztukaterie stanowią rodzaj tynku zewnętrznego, który stosuje się na ścianach, zwykle wykonany z cementu portlandzkiego, wody i piasku. Tego typu masę dekoracyjną, zwaną także tynkiem szlachetnym, określa się nazwą stiuk. Słowo pochodzi od włoskiego słowa „strocco”, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza pokrycie lub udekorowanie tynkiem.
Dzisiejsze sztukaterie wytwarza się z lekkich i wytrzymałych materiałów, dzięki czemu ozdoby są trwałe i łatwe w montażu. Produkuje się je także z drewna, styropianu czy poliuretanu. W zależności od aranżacyjnych potrzeb możesz zastosować wiszące listwy ścienne, listwy sufitowe oraz karnisze. Popularne są również sztukaterie podświetlane diodami LED.

Rodzaje sztukaterii
Wymienione wcześniej elementy wpłynęły na podział sztukaterii na sufitową lub ścienną. Sztukateria sufitowa to sposób na estetyczne wykończenie przestrzeni między sufitem a ścianą. Natomiast ścienna służy stworzeniu eleganckiego przejścia między ścianą a podłogą. Pełnią w ten sposób funkcję zarówno praktyczną, jak i estetyczną. Mogą też odgrywać rolę jedynie ozdobą lub modelującą. Przy ich użyciu możesz poszerzyć wąski korytarz, obniżyć zbyt wysokie pomieszczenie czy zakamuflować drobne niedoskonałości ścian.

Do jakiego stylu aranżacyjnego pasuje sztukateria w salonie?
Sztukateria jest odpowiednia niemalże do każdego wnętrza. Będzie świetnie współgrała ze stylem romantycznym, glamour, klasycznym, vintage czy modern classic. Często możesz ją zobaczyć w kamienicach, chociaż nie jest zarezerwowana wyłącznie dla wysokich pomieszczeń. Dekorem możesz ozdobić połowę ściany lub tylko jej wybrany fragment.
Sztukateria w salonie nie powinna być zdominowana przez inne ozdoby i dodatki. Jeśli chcesz dobrać ją do kolorów ścian, rozważ aranżację na zasadzie kontrastu. Białe dekory z szarymi lub ciemnymi ścianami w kolorze granatu czy butelkowej zieleni zaciekawią pozostałych domowników i gości. Połączenie jasnych elementów z ciemnymi barwami to jedno z najpopularniejszych rozwiązań. Pamiętaj także, że sztukaterię możesz pomalować. Wystarczy, że do materiału, dobierzesz odpowiedni rodzaj farby.
Zwróć też uwagę na to, że im większe i wyższe pomieszczenie, tym bardziej możesz pozwolić sobie na większe ozdoby. Sztukateria w salonie o niewielkiej powierzchni może tworzyć symboliczne dekoracje. Praktycznym pomysłem, który sprawdzi się w każdym stylu wnętrzarskim, jest dekorowanie z rozet sufitowych. Dają niesamowity efekt, są łatwo dostępne i proste w montażu, wystarczy tylko je przykleić.

Jak zaprojektować sztukaterię? Przykłady aranżacji
Jeśli zastanawiasz się, jak zaprojektować sztukaterię na ścianie czy suficie salonu, zacznij od rozplanowania ich układu. Dokładnie zmierz długość oraz szerokość dostępnej powierzchni i rozrysuj sobie schemat. Dzięki temu łatwiej będzie nanieść wizję z papieru na wybraną powierzchnię. Jeżeli na ścianie wisi już telewizor czy kinkiety, sztukateria może posłużyć jako ich obramowanie. Zanim zaczniesz przyklejać dekory, użyj taśmy malarskiej, by zaznaczyć odpowiednie miejsca. W ten sposób dokładnie odwzorujesz umiejscowienie listew i odstępy między podłogą lub sufitem.
Jeśli chcesz samodzielnie stworzyć sztukaterię, najprostszym sposobem będzie wykorzystanie listew. Możesz je dowolnie przyciąć, a kiedy już będą zamocowane, pomalować na wybrany kolor. Jeśli między elementami w miejscu łączeń powstaną jakieś szparki, przed malowaniem możesz wypełnić je akrylem. Aranżacje ze sztukaterią wykonasz nawet w jedno popołudnie czy wolny wieczór, czasochłonność zależy przede wszystkim od wielkości pomieszczenia i złożoności kompozycji, jaką wymyślisz.
Zarówno sztukateria sufitowa, jak i sztukateria ścienna wymagają odpowiedniej oprawy. Zadbaj więc o oświetlenie, dzięki któremu podkreślisz jej walory estetyczne i dekoracyjne. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie taśm LED, ponieważ stwarzają wiele możliwości aranżacji w oparciu o temperaturę i barwę światła. Odpowiednio dobrane listwy LED to nieszablonowe i dyskretne rozwiązanie, które w prosty sposób zamontujesz na suficie. Dzięki nim możesz uzyskać ciekawy efekt światła odbitego, co skutecznie rozproszy je po całym salonie. Sprawdzi się w każdym pomieszczeniu, zwłaszcza przestronnym i wysokim.
