Zmywarka w kuchni – wolnostojąca czy do zabudowy?
Na co zwrócić uwagę przy wyborze aranżacji zmywarki?
Kluczowym aspektem aranżacji pomieszczenia, w którym wykonujesz rozmaite czynności, jest jego przemyślana organizacja również w kwestii wyposażenia. Mogłoby się wydawać, że sprzęty AGD, takie jak lodówka czy mała zmywarka, niespecjalnie zdobią wnętrze. Jednak funkcjonalność i design wcale się nie wykluczają. Najlepszy przykład stanowi wprowadzenie do codziennego życia pojęcia minimalizmu oraz wizualne ujednolicenie najważniejszych części wyposażenia.
Jeśli lubisz przejrzyste wnętrza, ograniczone formy i wizualną ciągłość struktur, zwróć uwagę na takie rozwiązania jak zmywarka do zabudowy. Jej zewnętrzna prostota oraz staranny dobór wykończenia wszystkich frontów sprawiają, że wpasowuje się w każdy styl i pozostaje niewidoczna do czasu jej użycia. Model do zabudowy, inaczej niż zmywarka wolnostojąca, nie ma z góry narzuconego wyglądu. Jego konstrukcja techniczna, po zamontowaniu w wybranym miejscu, chowa się w całości za spójnym z resztą mebli frontem.
Jeżeli jednak myślisz o wprowadzeniu do kuchni stylu eklektycznego, modernistycznego, a nawet mocnego art deco, wolnostojąca zmywarka w odpowiednim wykończeniu sprawdzi się bardzo dobrze. Możesz porzucić trend pełnej integracji sprzętu z meblami i wykorzystać jego indywidualne cechy do nadania wnętrzu klasy lub zabawy kontrastami. W ten sposób z pozornie zwyczajnego sprzętu AGD stworzysz niebanalną, ale właściwą tematycznie dekorację.
Wyważona kolorystyka, dopracowana geometria, złocące się lub srebrzące w naturalnym świetle detale — np. pokrętła, przyciski lub uchwyt — to wyróżniki, które warto przemyśleć, ponieważ w znacznym stopniu wpłyną na ogólny wygląd całości. Do tego dochodzi kolor i struktura zewnętrzna — wolnostojąca zmywarka może być np. biała w połysku lub matowa. Dzięki temu nietrudno dobrać do niej inne drobne, pozostawiane na blacie akcesoria, takie jak czajnik albo toster.
Jakie funkcje powinna mieć nowoczesna zmywarka?
Jeżeli oprócz wyglądu liczy się dla Ciebie funkcjonalność urządzenia, pamiętaj, aby zwrócić uwagę na takie kwestie jak wymiary, a więc również pojemność wewnętrzna sprzętu. Między innymi po to, aby zastanowić się nad dobrą organizacją wnętrza, tj. liczbą szuflad, rozlokowaniem dodatkowych koszyków, możliwością odseparowania dwóch kompletów sztućców z różnych materiałów, np. stali i srebra. Analizując własne potrzeby, z łatwością ocenisz, jakie funkcje powinna mieć zmywarka.
Jednak niezależnie od indywidualnych preferencji warto mieć pod ręką urządzenie, które pozwala nie tylko na zwyczajne pranie naczyń, lecz także na zmywanie w trybie Eco, mycie higieniczne i wyparzanie, czyszczenie bardzo brudnych naczyń czy np. mycie wstępne. W niewielkich mieszkaniach oraz domach, w których żyją małe dzieci, sprawdzą się nowoczesne funkcje zmywarki, takie jak tryb pracy nocnej. Przyda się również opcja programowania czasu włączania urządzenia.
Tym, co powinna mieć zmywarka, jest też funkcja informowania o trwającym procesie mycia za pomocą światła, np. diody LED umieszczonej w dolnej części drzwi. Zastępuje ona sygnały dźwiękowe, co ma duże znaczenie, szczególnie wieczorem i w nocy, gdy domownicy już śpią. Zwróć uwagę na system dodatkowych wentylatorów, które wymuszają lepszą cyrkulację powietrza, a co za tym idzie — podnoszą efektywność suszenia. Dobrym rozwiązaniem są urządzenia z dodatkowymi zabezpieczeniami, np. przed zalaniem w przypadku wykrycia nieprawidłowości.
Przegląd frontów zmywarki do zabudowy
Zakładając, że ostateczny wybór padł na urządzenie do zabudowy i wiesz już, jakie funkcje sprostają Twoim indywidualnym wymaganiom — czas na rozważenie najciekawszych dostępnych frontów. Twoja zmywarka może zostać ukryta za ryflowanym orzechem, śnieżnobiałym laminatem bądź ciepłym fornirem, z pięknie zaprezentowanym usłojeniem. Szeroki wybór frontów lakierowanych — od projektów nowoczesnych, wykończonych na wysoki połysk, aż po warianty w klasycznie ciepłym macie — pozwoli Ci stworzyć efektownie prezentującą się zabudowę.
Propozycje z laminatu również łatwo dopasujesz do stylu wykończenia. Różnią się one wzorami, kolorami i strukturą. Są gładkie, szorstkie, perliste, a także ciekawie imitują kamień, beton lub drewno. Nieważne, czy sięgniesz po laminat, lakierowaną płytę MDF czy wariant fornirowany z unikalnym rysunkiem drewna, zarówno szeroka, jak i wąska zmywarka zniknie za nim w sposób prosty, ale równocześnie bardzo estetyczny. Jedyne, co będzie świadczyć o jej instalacji, to sposób otwierania drzwi.