Jak stworzyć przytulną przestrzeń dla niemowlaka — poradnik dla obecnych i przyszłych rodziców
Organizacja funkcjonalnych stref: spanie, przewijanie, zabawa
Urządzenie pokoju dla malucha należy rozpocząć od dokładnego rozplanowania wolnej przestrzeni. W pomieszczeniu tym musi się znaleźć przede wszystkim wygodne i bezpieczne łóżeczko. Meble do pokoju niemowlaka powinny być wykonane z drewna. Tworzywo to jest niezwykle wytrzymałe. Łatwo jest również zadbać o czystość stelaży tudzież szaf wykonanych z drewna. Wybierając łóżeczko dla maluszka, warto zwrócić uwagę na jego stabilność.
W pierwszych miesiącach życia dziecko spędza większość czasu na spaniu. Jednak z czasem jego aktywność znacznie wzrasta. Słabej jakości meble mogą nie wytrzymać takiego obciążenia. Dobrze jest więc zdecydować się na łóżeczko ze szczebelkami zwiększającymi jego trwałość. Dodatkowo ograniczają one prawdopodobieństwo upadku dziecka. Jednym z ciekawych rozwiązań, które pomagają również utrzymać porządek w sypialni niemowlaka, są łóżeczka dziecięce z szufladą. Poza miejscem spoczynku, w pokoju malucha nie może zabraknąć także przestrzeni do zabawy. W tym celu świetnie sprawdzają się miękkie dywany z krótkim włosiem, na których można położyć dziecko już od pierwszych dni życia, a które dobrze spełniają swoją funkcję także w okresie raczkowania czy pierwszych prób siadania, amortyzując ewentualne uderzenia.
W wyposażeniu pokoju małego dziecka nie może zabraknąć też miejsca do przebierania. Można do tego wykorzystać osobny, stojący przewijak lub komodę z nakładką, która zabiera znacznie mniej miejsca. Wspomniany mebel umożliwia również przechowywanie niezbędnych artykułów, takich jak pampersy bądź ubranka, w zasięgu ręki.
Wybór mebli i wyposażenia do pokoju niemowlaka
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, podstawę wyposażenia pokoju małego dziecka stanowi bezpieczne łóżeczko. Oprócz niego w sypialni malucha stanąć może także komoda. Co jeszcze warto wstawić do pokoju niemowlaka? Przechowywanie i aranżacje sypialni małego dziecka ułatwić mogą różnokolorowe pojemniki oraz pudła, które można umieścić na regałach. Pozwalają one na przechowywanie zapasów artykułów higienicznych, które w pierwszych miesiącach życia dziecka bardzo szybko się zużywają.
W pojemnikach z pokrywką można także trzymać za duże ubranka otrzymane przez malucha od najbliższych. Do pokoju dziecka warto wstawić także materiałowy kosz na zabawki, który na początku z powodzeniem może odgrywać rolę kosza na pranie. Ustawiony w pobliżu przewijaka ułatwi codzienną pielęgnację malucha. Jeśli wielkość pomieszczenia na to pozwala, pokój malucha dobrze jest wyposażyć także w szafę. Ułatwia ona zachowanie porządku i organizację przestrzeni. Dzięki niej nie trzeba upychać odzieży wierzchniej do komody, w której umieszczone zostały najpotrzebniejsze przedmioty, czy chować jej w szafie rodziców. Ubranka wyjmowane z przestronnej szafy dziecka są również mniej pogniecione, co pozwala sprawniej przygotować najmłodszego członka rodziny na wyjście.
Tworzenie odpowiedniej atmosfery za pomocą kolorów i oświetlenia
Funkcjonalność w pokoju niemowlaka jest bardzo istotnym aspektem. Ważną kwestię stanowi jednak nadanie mu odpowiedniej atmosfery. Maluszek w swojej przestrzeni musi czuć się komfortowo i bezpiecznie. Powinna ona odpowiadać także jego rodzicom. W tym celu warto wybrać odpowiednie kolory, które pomogą się uspokoić oraz wyciszyć. Ściany w tym pomieszczeniu nie powinny mieć jaskrawych barw. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie pomalowanie ich na pastelowe odcienie zielonego, niebieskiego, różowego lub beżu tudzież jasne szarości.
Barwy te nie rozpraszają uwagi dziecka. W dodatku łatwo je zestawić z meblami dla niemowlaka, które najczęściej mają kolor biały bądź też strukturę naturalnego drewna. Bezwzględnie należy pamiętać o prawidłowym oświetleniu. Główne źródło światła powinno być zlokalizowane na suficie i rozświetlać pokój w taki sposób, by rodzice bez problemu zlokalizowali potrzebne przedmioty. W sypialni maluszka dobrze jest też zainstalować małą lampkę stojącą dającą ciepłą poświatę. Jest ona bardzo przydatna podczas usypiania czy nocnego karmienia maluszka. Możesz wybrać jednakowo lampkę wymagającą podłączenia do prądu lub przenośny egzemplarz z wbudowanym akumulatorem.
Ciekawą opcją są silikonowe lampki nocne w kształcie zwierzątek. Nie tylko emitują one przyjemne światło, ale również dodają uroku, stanowiąc unikatową ozdobę pokoju niemowlaka. W dodatku, w przypadku nieco starszych dzieci, nie zagrażają one maluchowi, nawet jeśli przypadkowo dostaną się w jego ręce.