No i ładnie No i ładnie

Codziennie nowa metamorfoza. Wśród nich może znaleźć się Twoja. Zgłoś się kliknij tutaj >>

Nie tylko edukacja… Pokój zgodny z ideą Montessori

Metoda Montessori to koncepcja pedagogiczna, która została stworzona na początku XX wieku. Mimo upływu lat cieszy się ona niezmienną popularnością, a w ostatnim czasie można wręcz zaobserwować wzrost zainteresowania główną ideą. System zakłada troskę o harmonijny rozwój dziecka we własnym tempie i podążanie za jego zainteresowaniami. To przekonanie znalazło odzwierciedlenie nie tylko w edukacji, ale również w urządzaniu wnętrz – pokój Montessori to strefa przyjazna i pobudzająca kreatywność. Jak go stworzyć?
pokój dziecka
dodano: 23.07.2021

Pokój w stylu Montessori – główne założenia

Dobrze zaprojektowana przestrzeń dla małego człowieka niewątpliwie wspiera jego rozwój. Taki właśnie jest pokój Montessori. Aranżacja ma być nie tylko atrakcyjna wizualnie i funkcjonalna dla rodziców, ale również doskonała do kreatywnych zabaw. Dzieci intensywnie rozwijają się od pierwszych miesięcy swojego życia: obserwują i poznają świat, dotykają przedmiotów o różnych fakturach, biorą zabawki do buzi. Planując wyposażenie ich królestwa, warto pogodzić bezpieczeństwo z potencjałem rozwoju.


Bardzo istotny jest fakt, że pokój w stylu Montessori rośnie wraz z dzieckiem. Inne elementy są potrzebne niemowlęciu, a inne przedszkolakowi czy pierwszoklasiście. W każdym przypadku zadbaj o to, by dobór mebli, akcesoriów, dodatków oraz przedmiotów codziennego użytku uwzględniał naturalne, indywidualne potrzeby Twojej pociechy. Weź pod uwagę względy fizyczne, intelektualne i emocjonalne. Czasami dobrym wyborem będzie spora przestrzeń do dynamicznej zabawy, a w innym przypadku – fotel, w którym maluch może się schować i wyciszyć.


Wskazane są dekoracje i dodatki, które urozmaicają pokój Montessori dla ucznia lub przedszkolaka w inspirujący sposób. Relaksująco i stymulująco działają wszelkie nawiązania do natury: łagodne kolory ziemi i odcienie zielonego, ciekawe pufy obite tkaniną z nadrukiem drewna, przyjemne dla oka zasłony. Sprawdzą się także naklejki na ścianę i grafiki, na przykład wizerunki zwierząt lub mapy świata, oraz płaszczyzna pomalowana farbą tablicową.

image

Pokój dziecięcy Montessori – jak wyznaczyć strefy?

Pokój Montessori tradycyjnie dzieli się na strefy funkcjonalne. Oczywiście, nie w każdym wnętrzu da się przeprowadzić wyraźne granice pomiędzy nimi, jednak wcale nie chodzi o to, aby był to znaczny metraż. Celem jest jedynie zapewnienie dobrych warunków do poszczególnych aktywności. Układ i wyposażenie poszczególnych obszarów będą się zmieniać wraz z wiekiem i rozwojem zainteresowań głównego lokatora.


Bardzo ważna jest strefa zabaw, czyli wolna przestrzeń, w której Twoja pociecha może dać upust swojej aktywności i kreatywności. Sięgnij po miękki dywan lub koc dla większej wygody oraz pudełka na zabawki. Pokój w stylu Montessori to także miejsce do snu i wypoczynku. Pamiętaj, że dziecko będzie korzystać z niego przy spokojniejszych zabawach, na przykład rysowaniu czy oglądaniu książeczek. Warto więc zadbać o odpowiednią stymulację. Kolorowe poduszki, ulokowana tuż obok półka z bajkami i nastrojowe oświetlenie spełnią to zadanie.


Strefa nauki odgrywa istotną rolę nie tylko w pokojach dzieci w wieku szkolnym, choć wraz z kolejnymi etapami edukacji z pewnością będzie zmieniała swój charakter. Przedszkolakowi wystarczy stolik i kolorowe pufy lub krzesełka, natomiast pokój Montessori dla ucznia z reguły wyposażony jest w biurko i wygodny fotel biurowy. Zadbaj także o systemy przechowywania, które pomieszczą wszystkie książki, zeszyty, materiały plastyczne. Dzięki temu potrzebne rzeczy będą łatwo dostępne, a jednocześnie uporządkowane.

image

Meble, których nie może zabraknąć

Pokój dziecięcy Montessori nie może obyć się bez kilku istotnych mebli. Jedna z zasad głosi, że – kompletując wyposażenie – warto ulokować wszystkie najpotrzebniejsze elementy na poziomie dostępnym dla malucha. Zadbaj także o swobodę działania: godne polecenia są łóżka z nisko osadzoną ramą, dzięki której pociecha na odpowiednim etapie swojego życia zyska większą samodzielność. Wybierz przyjemną w dotyku pościel, dorzuć kilka miękkich poduszek i kocyk.


Przemyśl także wybór biurka. Nie musisz uwzględniać tego elementu, urządzając pokój rocznego dziecka, Montessori zaleca jednak, aby nawet kilkunastomiesięczny maluch miał możliwość skorzystania z wygodnego blatu, idealnego przy pierwszych próbach artystycznych. Starszym dzieciom będzie sprzyjał stabilny mebel o odpowiedniej wysokości z szafkami i półkami oraz regulowane krzesło. Wykorzystaj, oprócz koszy na zabawki, otwarte regały, które pozwolą szybko znaleźć potrzebną rzecz.


Nie istnieje jedna recepta na to, jak urządzić pokój dziecka w stylu Montessori. Głównym założeniem tego nurtu pedagogicznego jest bowiem podążanie za naturalnymi potrzebami, zainteresowaniami i osobowością głównego zainteresowanego. Kompletuj wyposażenie i modyfikuj aranżację w zależności od tego, czego potrzebuje Twoja pociecha.

image
pokój dziecka
dodano: 22.10.2021
Podczas urządzania dziecięcego pokoju wybór łóżka jest bardzo ważną kwestią – od niego zależy w dużej mierze jakość wypoczynku nocnego, który z kolei ma ogromny wpływ na rozwój. Jak zatem nie pogubić się w mnogości wyboru łóżek dla dzieci? Dowiedz się, na co zwrócić uwagę w trakcie zakupów, o czym warto pamiętać i jakich błędów nie popełniać. Stwórz bezpieczną i komfortową przestrzeń do zabawy i rozwoju dla swoich pociech.
pokój dziecka
dodano: 15.10.2021
Poszukujesz oryginalnych rozwiązań, które pomogą Ci urządzić pokój młodzieżowy? Aranżacje z wykorzystaniem miękkich puf, wygodnych foteli, a także praktycznych ław oraz stolików kawowych z pewnością zwrócą Twoją uwagę. Jak urządzić pokój młodzieżowy tak, aby nastolatek mógł w nim wygodnie przyjmować gości? Które dodatki poprawią funkcjonalność pomieszczenia, jednocześnie go nie przytłaczając? Po lekturze niniejszego artykułu poznasz odpowiedzi na te pytania.
pokój dziecka
dodano: 08.10.2021
Kiedy w domu ma pojawić się maluszek, warto zadbać o przygotowanie dla niego wygodnej i funkcjonalnej przestrzeni. Choć prawdopodobnie z początku raczej tego nie doceni, dla rodziców i opiekunów to niesłychana wygoda, ale też przyjemność. Dobrze zagospodarowane wnętrze nie tylko ułatwia codzienne funkcjonowanie, lecz także dobrze prezentuje się na zdjęciach, które będą miłą pamiątką na przyszłość. Jak urządzić pokoik niemowlaka, by dobrze się sprawdzał?

W celu dostosowania strony do Twoich preferencji oraz zainteresowań przechowujemy na urządzeniu, z którego korzystasz (komputerze, telefonie itp.) tzw. „pliki cookies” i im podobne, z możliwością ich odczytu. Klikając „ Akceptuje” lub zamykając okno przy pomocy przycisku „X” wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych. Pamiętaj, możesz w każdej chwili nie wyrazić zgody lub cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

Ponadto informujemy, że administratorem danych zawartych w tych plikach jest Agata S.A. Dane mogą być przetwarzane przez nas i naszych zaufanych partnerów w celach marketingowych, w szczególności poprzez wyświetlanie spersonalizowanych reklam, na podstawie naszego prawnie uzasadnionego interesu Więcej informacji na temat zasad przetwarzania danych osobowych, w tym o Twoich uprawnieniach, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.