No i ładnie No i ładnie

Oświetlenie w pokoju dziecka i nastolatka – jakie lampy wybrać? Jak je rozmieścić?

Na pewnym etapie pokój dziecięcy staje się nie tylko miejscem rozwoju, realizacji kreatywnych pomysłów, nauki oraz zabawy, ale też sam w sobie stanowi inspirację do poznawania świata. Właściwie rozplanowany będzie dla jego użytkownika azylem, do którego chce się wracać w poszukiwaniu wyciszenia i odpoczynku po całym dniu. Jednym z najważniejszych elementów budujących nastrój jest oświetlenie. Jak je zaaranżować, by było zarówno funkcjonalne, jak i estetyczne?
pokój dziecka
dodano: 25.05.2022

Jasny kącik do nauki i do pracy – lampy stojące podłogowe czy lampki na biurko?

Instalacja świetlna we wnętrzu zaaranżowanym zgodnie z potrzebami rosnącego dziecka nie pełni wyłącznie funkcji dekoracyjnej – warto o tym pamiętać. Odpowiednio ukierunkowane lampy w pokoju dla dzieci emitują pasma światła ciepłego lub chłodniejszego, które pobudzają do aktywności lub działają uspokajająco. Co więcej, wyraźnie wpływają na samopoczucie młodego człowieka, a tym samym również na efektywność pracy czy przyswajanie wiedzy.

Podczas odrabiania lekcji albo czytania, szczególnie w godzinach popołudniowych i wieczornych, przyda się dodatkowa lampka na biurko w technologii LED. Strumień świetlny rzędu 260 lumenów skutecznie pobudzi pracę mózgu oraz poprawi koncentrację. Ciekawą opcją będzie lampka biurkowa dziecięca z wyświetlaczem, z którego odczytać można czas i temperaturę w pomieszczeniu. Dzięki niemu stanie się jasne, kiedy nadszedł moment na przerwę czy przewietrzenie pokoju.

Oaza wyciszenia – lampka nocna z regulatorem czy efektowna girlanda przy łóżku?

Wieczorami nie potrzeba zbyt intensywnego światła. Większe znaczenie zyskuje kojąca aura, która ogranicza bodźce zewnętrzne. Przy wygodnym fotelu warto postawić lampę podłogową na trójnogu z jasnym abażurem i energooszczędną żarówką LED o ciepłej barwie. Przy takim świetle można skupić się przygotowaniu do snu. Lampka nocna z regulatorem oraz intuicyjnymi przyciskami umożliwia sterowanie natężeniem światła. Przy samym łóżku rozważ ustawienie lampy LED typu akwarium. Sprawi ona, że dziecko łatwiej się zrelaksuje podczas obserwacji ruchu wielobarwnych ryb. Interesujący efekt dadzą również girlandy nad łóżko. Dzięki swojej konstrukcji zapewniają dużą funkcjonalność — można dowolnie przewieszać je, zmieniając wystrój wnętrza.

image

Wiem, co mam w szafie – dodatkowe oświetlenie małej garderoby

Nowoczesne pomysły na pokój dziecięcy obejmują również przemyślaną aranżację szaf wraz z dodatkowym oświetleniem. Większe meble, które mają nie tylko relingi na wieszaki, lecz także wiele głębokich półek, wymagają właściwego nakierowania pasm światła do wnętrza. W innym wypadku znalezienie czegokolwiek w pochmurny dzień lub wieczorem może sprawić problemy.

Inteligentne oświetlenie LED na taśmach sterowane podręcznym pilotem to idealne rozwiązanie. Pasek z mikro punktami świetlnymi można zamocować dowolnie, pod wybranym przez siebie kątem, nawet bardzo głęboko w szafie. Inną, równie funkcjonalną opcją są regulowane spoty, których pasmowe światło dotrze we wskazane miejsce.

image

Lampa sufitowa w centrum pokoju czy kilka punktów oświetleniowych w różnych miejscach?

Umiejscowienie niezależnych punktów w określonych miejscach pozwoli na stworzenie wyraźnego podziału przestrzeni. Przemyślane dobranie zarówno barwy, intensywności, jak i kąta padania światła dodatkowo zwiększy funkcjonalność oraz poprawi organizację każdej powstałej w ten sposób strefy. Dużym atutem tego rozwiązania jest możliwość włączania każdego światła osobno, co pozwala oszczędzać energię oraz dopasować charakter wnętrza do indywidualnych potrzeb.

Lampa sufitowa dla dzieci typu spot łączy w sposób przemyślany dwie opcje — główny punkt oświetleniowy i niezależne źródła strumieni świetlnych. Montowana zwykle w centrum pokoju lampa sterowana jest jednym włącznikiem, ale każdy ze spotów umożliwia indywidualną modyfikację ustawienia. Taka forma instalacji pozwala skierować pasmo na biurko, w głąb szafy, a także na tapetę fizelinową, która efektownie ozdobi dziecięcy pokój. Inspiracje do strefowego podziału wnętrza z pomocą światła znajdziesz w sieci.

image

Lampy, które podkreślą charakter wnętrza

Przestrzeń aktywności, zarówno umysłowej, jak i fizycznej, powinna być możliwie najbardziej zbliżona do naturalnych, dziennych warunków niezależnie od pory dnia czy panującej za oknami aury. Dobre oświetlenie o dużym kącie padania zapewni w pokoju dziecięcym lampa podłogowa łukowa — nawet ustawiona w rogu pomieszczenia zapewnia jasność w jego centrum.

Należy jednak pamiętać, że w tak zróżnicowanym wnętrzu wiele miejsc wymaga dodatkowego podkreślenia. Małe lampy kinkiety w typie spotów pozwolą nakierować blask na ścianę w miejscu zawieszenia gabloty lub półki. Jeśli pasją dziecka jest rysowanie, warto stworzyć specjalną strefę ekspozycji ukończonych dzieł. Aranżacja oświetlenia powinna łączyć w sobie funkcjonalność i estetykę – warto dokładnie przeanalizować dostępne opcje, gdy zbiera się pomysły na pokój dziecięcy.

pokój dziecka
dodano: 11.03.2024
Narodziny maluszka to wyjątkowy moment, który zasługuje na równie wyjątkowy prezent. Wśród wielu możliwości, kocyk niemowlęcy to upominek, który łączy w sobie zarówno funkcjonalność, jak i ogromną dawkę czułości. To nie tylko ciepłe okrycie, ale również wierny towarzysz każdego małego odkrywcy. W tym poradniku przedstawimy różnorodność kocyków niemowlęcych oraz podpowiemy, na co zwrócić uwagę, by wybrać prezent, który rozgrzeje serce i dostarczy komfortu najmłodszemu członkowi rodziny.
pokój dziecka
dodano: 20.02.2024
Edukacja i rozwój to fundamentalne elementy w życiu każdego malucha. Wraz z każdym dniem dzieci odkrywają coraz więcej, dlatego wybór odpowiednich zabawek i akcesoriów ma kluczowe znaczenie. Zajmijmy się przeglądem najbardziej wartościowych produktów, które nie tylko bawią, lecz także stymulują rozwój malucha we wczesnych etapach jego życia.
pokój dziecka
dodano: 09.01.2024
Pokój dziecka ze względu na rozmiar pomieszczenia może być duży, średni lub całkiem mały. Jednak niezależnie od wielkości odgrywa istotną rolę w rozwoju maluszka. Sposób, w jaki zaaranżujesz przestrzeń, wpływa nie tylko na samopoczucie dziecka, a co za tym idzie na efektywność pracy czy odpoczynku, lecz także na jego wybór aktywności i formę zabawy. Dzięki bajkowym elementom wyposażenia takim jak kolorowe meble, pojemniki na zabawki czy nietypowe lampy rozbudzenie jego kreatywności będzie jeszcze łatwiejsze.

W celu dostosowania strony do Twoich preferencji oraz zainteresowań przechowujemy na urządzeniu, z którego korzystasz (komputerze, telefonie itp.) tzw. „pliki cookies” i im podobne, z możliwością ich odczytu. Klikając „ Akceptuje” lub zamykając okno przy pomocy przycisku „X” wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych. Pamiętaj, możesz w każdej chwili nie wyrazić zgody lub cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

Ponadto informujemy, że administratorem danych zawartych w tych plikach jest Agata S.A. Dane mogą być przetwarzane przez nas i naszych zaufanych partnerów w celach marketingowych, w szczególności poprzez wyświetlanie spersonalizowanych reklam, na podstawie naszego prawnie uzasadnionego interesu Więcej informacji na temat zasad przetwarzania danych osobowych, w tym o Twoich uprawnieniach, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.