No i ładnie No i ładnie

Zgłoś się po darmowy projekt wnętrza. To proste, kliknij tutaj >>

Pokój dziecięcy dla rodzeństwa – jak zapewnić indywidualną przestrzeń?

Niewielki metraż mieszkania czasem ogranicza możliwości aranżacyjne pokoju dla każdego dziecka. W tym przypadku warto rozważyć jeden, wspólny. Jeśli dzieci mają odmienne zainteresowania, różnią się wiekiem lub ma być to pokój zarówno chłopca, jak i dziewczynki, podział może być prawdziwym wyzwaniem. Jak urządzić pokój rodzeństwa, aby każde z nich mogło cieszyć się indywidualną przestrzenią? Zobacz nasze inspiracje!
pokój dziecka
dodano: 15.12.2022

Jak oddzielić przestrzeń w pokoju dzieci?

Kluczowym kryterium w wydzielaniu przestrzeni jest nie tylko płeć, lecz także wiek dzieci, ponieważ maluchy w wieku przedszkolnym czy młodsze mają zupełnie inne potrzeby niż dzieciaki, które już zaczęły chodzić do szkoły. Niezależnie od wieku pokój dla dzieci powinien być funkcjonalny i zapewniać każdemu z nich odrobinę prywatności. Dlatego dobrym pomysłem może okazać się wydzielenie strefy do rozwoju, spania i zabawy. Jeśli rodzeństwo jest tej samej płci, ta ostatnia przestrzeń może być wspólna.

Wspomniane strefy możesz wydzielić za pomocą: kolorów ścian, ozdób i dodatków. Zachęć też dzieci do wspólnego wyboru barw czy elementów wystroju. Pokój dla rodzeństwa — brata i siostry, możesz po prostu symetrycznie podzielić pomieszczenie i urządzić je podobnie, jednak z różnicą w kolorze ścian czy wyposażenia. Po stronie dziewczynki może królować pastelowy róż i bajkowe akcenty. Na zasadzie kontrastu dobierz również zasłony.

Innym rozwiązaniem w kontekście tego, jak oddzielić przestrzeń w pokoju dzieci, są parawany. Tego typu ściankę działową możesz wykonać z lameli ściennych. Wystarczy, że zmierzysz długość, a także szerokość ściany i na tej podstawie dobierzesz ich ilość. Występują w różnych odcieniach brązu, więc bez problemu dopasujesz je do każdej aranżacji pokoju. A może dzieci są na tyle samodzielne i świadome, aby w pokoju pojawiła się antresola? Jej konstrukcję uzależnij od dostępnej przestrzeni oraz oczekiwań co do funkcji, jakie ma spełniać.

image

Jak ustawić meble w pokoju dzieci?

Jeśli pokój dla dzieci ma już wstępnie wyodrębnione strefy, wybierz meble i inne elementy wyposażenia. Co ważne, z ich pomocą również podkreślisz indywidualizm każdego z maluchów. Pamiętaj, aby zapewnić im dostęp do światła słonecznego w obu strefach podzielonego pokoju. Jeśli konieczne jest pójście na pewien kompromis, niech okno będzie w miejscu, w którym dzieci najczęściej przebywają. Do przestrzeni przeznaczonej na sen i zabawę wystarczy sztuczne oświetlenie.

Jeśli wielkość pokoju pozwala na wstawienie dwóch pojedynczych łóżek, ustaw je po przeciwległych stronach. Praktycznym rozwiązaniem są modele z regulowanym stelażem, które można dopasowywać w miarę rozwoju dziecka. W przypadku, gdy pokój jest niewielki lub zamieszkują go dwie dziewczynki, lub sami chłopcy, postaw na łóżko piętrowe. Zyskasz dodatkową przestrzeń do zabawy.

Jak ustawić meble w pokoju dzieci, by miały miejsce do nauki? W pokoju maluchów powinno wystarczyć jedno biurko, ponieważ większość czasu spędzają na podłodze, koncentrując się na zabawie. Niewielki blat, który dostosujesz do ich wzrostu, wystarczy, aby mogły przy nim nie tylko rysować, ale także się uczyć. Praktyczne będzie też biurko modułowe z podwójnym regałem, na którym ułożysz książeczki lub wyeksponujesz ramki ze zdjęciami.

Nieszablonowym pomysłem na wyodrębnienie przestrzeni jest szafka. Dobrą inspiracją mogą być tu ścianki modułowe. Regał sięgający sufitu pozwoli w pełni wykorzystać przestrzeń. Aby rozwiązanie okazało się jeszcze bardziej praktyczne, postaw dwie szafki tak, aby ich tyły się stykały. Warto, aby chociaż niektóre korpusy były zamknięte, wtedy zyskasz dodatkowe miejsce na dziecięce ubrania i akcesoria.

image

Dodatki do pokoju dziecięcego

Aranżując pokój dla najmłodszych, pamiętaj, że większość czasu spędzają oni na podłodze, więc zabawki powinny być w strefie niskiej. Zadbaj o dodatki do pokoju dziecięcego, które dodatkowo będą pełniły funkcje organizacyjne i dekoracyjne. Mogą to być ozdobne kartony na zabawki lub kosze. Każdy z maluchów może mieć swoje, w innym niż brat czy siostra kolorze.

Dodatki do pokoju dziecięcego sprawią, że stworzysz przyjazną atmosferę i doskonałe warunki do rozwoju. Wybierz dekoracyjne naklejki ścienne, na przykład motylki dla dziewczynki, a zwierzątka dla chłopca. Nie zapomnij o obrazach, plakatach, a także poduszkach dekoracyjnych. Dzięki nim podkreślisz również indywidualną przestrzeń każdego z potomków.

Dekoracje dla dzieci to także ozdobne pościele. Na łóżku w strefie chłopca sprawdzi się modny print w ulubione bajki. Z kolei dla dziewczynki wybierz pościel z motywem zwierzątka — kotka, rybek czy sarenek. Dostępne są także egzemplarze z nadrukami świecącymi w ciemności, które ułatwią naukę zasypiania bez światła. Różnorodne dodatki do pokoju dziecięcego oraz meble w połączeniu z wybranym sposobem na wydzielenie poszczególnych stref, pozwolą Ci stworzyć miejsce, w którym każde dziecko będzie miało swoją indywidualną przestrzeń.

image
pokój dziecka
dodano: 27.03.2023
Styl kawaii to nie tylko uwielbiany przez nastolatki ubiór nawiązujący do świata anime, lecz także aranżacyjny trend we wnętrzach. Jasne, pastelowe kolory, minimalistyczne meble i proste dodatki ukazują jego charakter. Urządzony według tego kanonu pokój nastolatki oddaje radość, beztroskę, a zarazem spokój i harmonię. Sprawdź, jakie barwy i wyposażenie pokoju dominują w styl kawaii. Poznaj inspiracje rodem z instagramowych kont miłośników designu.
pokój dziecka
dodano: 13.03.2023
Właściwie zagospodarowane wnętrze pokoju dziecięcego ma zapewniać przestrzeń do nauki i rozwoju osobistego, a jednocześnie sprzyjać wyciszeniu po całym dniu nieustannych bodźców. Niezależnie od metrażu, ustawności czy indywidualnych preferencji użytkownika, sposób wykończenia wnętrza pomieszczenia musi zapewniać funkcjonalność, pozwalać na płynne wprowadzanie zmian i sprzyjać wykonywaniu określonych czynności. Jak zaaranżować ścianę przy łóżku dziecka? Najlepiej tak, aby stanowiła element dekoracyjny, edukacyjny oraz by pobudzała jego wyobraźnię.
pokój dziecka
dodano: 01.03.2023
Tapczan w pokoju młodzieżowym jest niezwykle funkcjonalnym meblem. W nocy zapewnia komfortowy sen, a w ciągu dnia pozwala czytać książki, uczyć się, a nawet umożliwia zabawę. Mogą również wygodnie usiąść na nim koledzy i koleżanki dziecka. To mebel, który sprawdzi się zarówno w pokoju chłopca, jak i dziewczynki. Na co zwrócić uwagę wybierając tapczan? Jak go modnie ozdobić? Zobacz najciekawsze inspiracje!

W celu dostosowania strony do Twoich preferencji oraz zainteresowań przechowujemy na urządzeniu, z którego korzystasz (komputerze, telefonie itp.) tzw. „pliki cookies” i im podobne, z możliwością ich odczytu. Klikając „ Akceptuje” lub zamykając okno przy pomocy przycisku „X” wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych. Pamiętaj, możesz w każdej chwili nie wyrazić zgody lub cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

Ponadto informujemy, że administratorem danych zawartych w tych plikach jest Agata S.A. Dane mogą być przetwarzane przez nas i naszych zaufanych partnerów w celach marketingowych, w szczególności poprzez wyświetlanie spersonalizowanych reklam, na podstawie naszego prawnie uzasadnionego interesu Więcej informacji na temat zasad przetwarzania danych osobowych, w tym o Twoich uprawnieniach, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.