Pokój nastolatka pełen kontrastów — jak go zaaranżować?
Odważne połączenia kolorystyczne jako wyraz mocnego charakteru
Jak łączyć kolory, by dać upust młodzieńczej pasji? Dobrym rozwiązaniem będzie oparcie całej aranżacji na kontraście, czyli mieszaniu czerni i bieli z jaskrawymi odcieniami. Osiągniesz ten efekt, np. dobierając intensywnie żółte poduszki oraz ciemną, jednolitą pościel. Dobrze sprawdzą się też różne odcienie tego samego koloru równocześnie wykorzystane na ścianie, takie jak błękit w odcieniach szarości tudzież mocny granat. Elementem wyróżniającym się na tle pokoju może być m.in. puf, odznaczający się charakterystyczną barwą wśród neutralnego wyposażenia.
Jeśli zależy ci na oryginalnym efekcie, zamów do pokoju nastolatka fototapetę. Wykorzystaj w tym celu styl pop art, a także płynące z niego kolorowe inspiracje czy też nawiązania do sztuki ulicznej. Weź pod uwagę upodobania swojego dziecka, by od razu po wejściu do sypialni odniosło wrażenie, że została zaprojektowana specjalnie dla niego. Interesuje się sportem? A może piłką nożną? Zrób użytek z tej wiedzy i postaw na dekoracje, które mają związek z hobby nastolatka.

Fuzja motywów – ze skrajności w skrajność
Nie bój się mieszania stylów, gdy planujesz pokój nastolatka pełen kontrastów. Nawet jeśli całe wnętrze jest utrzymane w jasnych, pastelowych odcieniach, nic nie stoi na przeszkodzie, by przełamać łagodny klimat ciemnym, nowoczesnym fotelem gamingowym oraz dopasowanym do niego biurkiem. Równie swobodnie przebieraj w teksturach. Drewniany panel na ścianie będzie się spektakularnie prezentował, nawet jeśli w pomieszczeniu nie ma innych elementów wykonanych z tego materiału.
Aranżacja pokoju nastolatka to doskonała okazja, by dokonać paru eksperymentów. Świetnie nadadzą się do tego panele tapicerowane FIBI, dostępne w kształcie kwadratu lub sześciokąta, a także w wielu pięknych kolorach. Mocuje się je do ściany za pomocą rzepów i można z nich stworzyć własną kompozycję, a później zmieniać ją wedle uznania. Panele są wykonane z przyjemnego w dotyku, miękkiego materiału. Stwarzają wrażenie trójwymiarowości, natomiast oprócz niesamowitego efektu wizualnego wyciszają sypialnię.

Szał kreatywnych dekoracji – młodzieńcza energia a otoczenie nastolatka
Kolejne pole do artystycznego popisu stanowią dekoracje okna do pokoju nastolatka. Możesz postawić na klasyczne, bezpretensjonalne żaluzje albo wybrać estetyczne zasłony. Odpowiednia decyzja zupełnie odmieni całość aranżacji, nadając wnętrzu niepowtarzalnego wyglądu. Podobny efekt zagwarantują dywany. Stonowany, jednolity model ma szansę zrównoważyć owładniętą kontrastem sypialnię, oprócz tego przyjemnie otulając bose stopy. Pomyśl też o półkach ściennych lub piętrowym regale, mogącym udźwignąć wszystkie przedmioty cenne dla właściciela.
Czy zadając sobie pytanie, jak zaaranżować pokój nastolatka, wziąłeś pod uwagę ściany? Fascynująca fototapeta bądź ciekawe połączenie kolorów nie wyklucza dalszego gospodarowania przestrzeni. Zawieś nad łóżkiem obrazy w stylowych ramach, zdjęcia z ważnych momentów w życiu tudzież tablicę korkową, którą nastolatek ozdobi na swój sposób. W zależności od gustu nastolatka dobrze sięgnąć po plakaty, czy to przedstawiające ulubionych sportowców czy muzycznych idoli.

Kwestia oświetlenia i jego wpływ na atmosferę
Barwa oraz natężenie światła to jeden z kluczowych składników budowania pożądanego nastroju. Pokój nastolatka powinien zostać rzetelnie oświetlony, by umożliwić właścicielowi oddawanie się swoim pasjom bądź odrabianie zadań domowych o każdej porze dnia. Górne oświetlenie może być zaopatrzone w niczym nieosłonięte, fantazyjne żarówki. To bardzo nowoczesny, niestandardowy projekt, idealny do młodzieżowej sypialni.
Chcąc zaprojektować pokój nastolatka pełen kontrastów, warto trzymać się tej zasady również w przypadku światła. Mimo że każdy potrzebuje jasno oświetlonej przestrzeni, należy zadbać również o bardziej dyskretne lampy, z których można korzystać nawet późnym wieczorem, by nie przeszkadzać reszcie domowników. Mała lampka na biurku i kolejna na stoliku nocnym, czy też alternatywa w postaci wysokiej lampy podłogowej – taki zestaw powinien w zupełności wystarczyć.
Odpowiedź na pytanie, jak zaaranżować pokój nastolatka, kryje się w osobowości oraz indywidualnych potrzebach młodego lokatora. Na szczęście istnieje kilka wariantów aranżacji, które doskonale sprawdzą się w każdym przypadku, takie jak żywe akcenty kolorystyczne czy nawiązania do popkultury. Z kolei szczegóły najlepiej omówić z własnym dzieckiem, by od razu poczuło się w nowym pokoju jak w swojej prywatnej przestrzeni.
