Remont pokoju dziecięcego – jak funkcjonalnie ustawić meble i dodatki?
Najważniejsze zasady ustawienia mebli w pokoju dziecięcym
Jedną z najważniejszych zasad jest wyznaczenie stref i dobór odpowiednich dodatków. Taka organizacja pokoju dziecka pomoże mu zachowywać porządek i znaleźć miejsce na zabawę, wypoczynek lub naukę. Większość maluchów odnajduje się w wyraźnie oddzielonych strefach, które pozwalają im skupić się na wybranym zajęciu. Z tego powodu wydziel po jednej do zabawy, wypoczynku i nauki.
Zaaranżuj każdą z wymienionych stref, tak, aby maksymalnie wykorzystać jej przestrzeń. Łóżko oddziel regałem lub ścianką z lameli drewnianych, a w kąciku zabaw rozłóż dywan i umieść pudła z ulubionymi zabawkami malucha. Natomiast przestrzeń do nauki w pokoju dziecka wyposaż w dopasowane do jego potrzeb biurko, nie zapominając o dodatkach, takich jak tablica korkowa lub organizery na akcesoria szkolne i biurowe.
Pomyśl również o odpowiedniej kolorystyce. Dzieci dobrze czują się w otoczeniu jasnych, pastelowych barw. Żółte kolory dodadzą im energii, a zielone uspokoją i pomogą się zrelaksować. Weź pod uwagę nie tylko ustawienie mebli w pokoju dziecięcym, lecz także grupowanie tych pełniących tę samą funkcję. Dzięki temu unikniesz chaosu, a dziecko odnajdzie się w nowej przestrzeni.
Meble i dodatki w strefie nauki
Wyznaczona przestrzeń do nauki w pokoju dziecka pomoże mu wyrobić nawyk systematycznej pracy i poczucia porządku. Strefa ta powinna być zaaranżowana w przemyślany sposób, tak aby na biurku były wszystkie niezbędne przedmioty bez rozpraszaczy, takich jak zabawki. W pobliżu powinna wisieć półka z książkami lub regał.
Biurko postaw przy ścianie pod oknem. Dzięki temu pociecha będzie mogła uczyć się przy naturalnym świetle. Jeśli jednak nie masz takiej możliwości, zainwestuj w odpowiednie oświetlenie. Wybierz tradycyjną lampę biurkową z regulowanym kloszem lub energooszczędną ledową, która będzie emitowała jasne, stabilne światło. Jej elastyczne ramię pozwoli dziecku w prosty sposób operować strumieniem światła oraz dostosować kąt naświetlania do aktualnych potrzeb.
Jako centralne źródło światła wybierz lampę wiszącą lub podłogową z funkcją natężenia strumienia. Dzięki temu podczas odpoczynku będzie można wprowadzić do pokoju przytulny blask. Wybierając rodzaj oświetlenia do pokoju dziecka, zwróć uwagę, by dziecko nie zasłaniało go sobie plecami. Przestrzeń do nauki w pokoju dziecka powinna zawierać także wygodne krzesło i szafki do przechowywania podręczników, dokumentów oraz przyborów szkolnych.
Strefa wypoczynku dostosowana do potrzeb dziecka
Organizacja pokoju dziecka powinna uwzględniać strefę wypoczynku w takim miejscu, w którym będzie ono mogło spokojnie oddać się relaksowi. Aby maluch prawidłowo się rozwijał, dbanie o jego regenerację i zapewnienie mu do tego odpowiedniego obszaru jest niezwykle ważne. W tej strefie powinno znaleźć się wygodne łóżko dziecięce, a na nim miękkie poduszki.
Użytecznym łóżkiem do pokoju dziecka jest tapczan, który zapewni komfort podczas snu, a w ciągu dnia miejsce do czytania książek lub oglądania bajek. Rozważ zakup modelu z wezgłowiem, na którym dziecko będzie mogło wygodnie oprzeć głowę, odpoczywając w czasie wolnym.
Ustawienie mebli w pokoju dziecięcym może uwzględniać także fotel, w którym dziecko będzie mogło słuchać muzyki lub odpoczywać w inny sposób. Popularnością cieszą się modele wiszące, dzięki którym można wprowadzić do pokoju namiastkę wakacyjnych wspomnień z relaksu na hamaku.
Ustawienie mebli i dodatków w strefie zabawy
Strefę zabawy wyznaczysz na przykład poprzez rozłożenie w tym miejscu dywanu. Wśród propozycji dla dzieci znajdziesz wiele egzemplarzy o różnym kształcie, kolorze czy princie. Oprócz kwadratowych, prostokątnych czy okrągłych mat podłogowych dostępne są także modele w kształcie kwiatków lub zwierzątek — zebry i lamparta.
Nie zapomnij dobrać odpowiedniej wielkości pudełka do przechowywania zabawek i innych przedmiotów. W tej części możesz również ustawić szafę, która będzie graniczyła z inną strefą. Umieść w niej organizery, które pozwolą utrzymać porządek. Wolną przestrzeń na dole możesz wypełnić innego typu organizerami na zabawki. Jeśli dziecko ma ich naprawdę sporo, a nie wszystkimi się bawi, warto przeznaczyć na nie więcej miejsca.
Podsumowując najważniejsze aspekty dotyczące ustawiania mebli i dodatków w pokoju dziecięcym, należy podkreślić, że podział na strefy okazuje się niezwykle pomocny. Dzięki niemu remont pokoju stanie się prostszy, a jego funkcjonalne wyposażenie pozwoli maksymalnie wykorzystać jego potencjał.