No i ładnie No i ładnie

Zgłoś się po darmowy projekt wnętrza. To proste, kliknij tutaj >>

Remont pokoju dziecięcego – jak funkcjonalnie ustawić meble i dodatki?

Pokój dziecięcy powinien być przede wszystkim funkcjonalny. Urządzenie go w ten sposób, aby jednocześnie okazał się przytulny i podobał się przyszłemu użytkownikowi, to nie lada wyzwanie! Planujesz remont pokoju i zastanawiasz się, jak prawidłowo ustawić meble i dodatki? Poznaj najważniejsze zasady i inspiracje aranżacyjne, które sprawią, że Twoja pociecha zechce większość czasu spędzać w swoim pokoju.
pokój dziecka
dodano: 23.12.2022

Najważniejsze zasady ustawienia mebli w pokoju dziecięcym

Jedną z najważniejszych zasad jest wyznaczenie stref i dobór odpowiednich dodatków. Taka organizacja pokoju dziecka pomoże mu zachowywać porządek i znaleźć miejsce na zabawę, wypoczynek lub naukę. Większość maluchów odnajduje się w wyraźnie oddzielonych strefach, które pozwalają im skupić się na wybranym zajęciu. Z tego powodu wydziel po jednej do zabawy, wypoczynku i nauki.

Zaaranżuj każdą z wymienionych stref, tak, aby maksymalnie wykorzystać jej przestrzeń. Łóżko oddziel regałem lub ścianką z lameli drewnianych, a w kąciku zabaw rozłóż dywan i umieść pudła z ulubionymi zabawkami malucha. Natomiast przestrzeń do nauki w pokoju dziecka wyposaż w dopasowane do jego potrzeb biurko, nie zapominając o dodatkach, takich jak tablica korkowa lub organizery na akcesoria szkolne i biurowe.

Pomyśl również o odpowiedniej kolorystyce. Dzieci dobrze czują się w otoczeniu jasnych, pastelowych barw. Żółte kolory dodadzą im energii, a zielone uspokoją i pomogą się zrelaksować. Weź pod uwagę nie tylko ustawienie mebli w pokoju dziecięcym, lecz także grupowanie tych pełniących tę samą funkcję. Dzięki temu unikniesz chaosu, a dziecko odnajdzie się w nowej przestrzeni.

image

Meble i dodatki w strefie nauki

Wyznaczona przestrzeń do nauki w pokoju dziecka pomoże mu wyrobić nawyk systematycznej pracy i poczucia porządku. Strefa ta powinna być zaaranżowana w przemyślany sposób, tak aby na biurku były wszystkie niezbędne przedmioty bez rozpraszaczy, takich jak zabawki. W pobliżu powinna wisieć półka z książkami lub regał.

Biurko postaw przy ścianie pod oknem. Dzięki temu pociecha będzie mogła uczyć się przy naturalnym świetle. Jeśli jednak nie masz takiej możliwości, zainwestuj w odpowiednie oświetlenie. Wybierz tradycyjną lampę biurkową z regulowanym kloszem lub energooszczędną ledową, która będzie emitowała jasne, stabilne światło. Jej elastyczne ramię pozwoli dziecku w prosty sposób operować strumieniem światła oraz dostosować kąt naświetlania do aktualnych potrzeb.

Jako centralne źródło światła wybierz lampę wiszącą lub podłogową z funkcją natężenia strumienia. Dzięki temu podczas odpoczynku będzie można wprowadzić do pokoju przytulny blask. Wybierając rodzaj oświetlenia do pokoju dziecka, zwróć uwagę, by dziecko nie zasłaniało go sobie plecami. Przestrzeń do nauki w pokoju dziecka powinna zawierać także wygodne krzesło i szafki do przechowywania podręczników, dokumentów oraz przyborów szkolnych.

image

Strefa wypoczynku dostosowana do potrzeb dziecka

Organizacja pokoju dziecka powinna uwzględniać strefę wypoczynku w takim miejscu, w którym będzie ono mogło spokojnie oddać się relaksowi. Aby maluch prawidłowo się rozwijał, dbanie o jego regenerację i zapewnienie mu do tego odpowiedniego obszaru jest niezwykle ważne. W tej strefie powinno znaleźć się wygodne łóżko dziecięce, a na nim miękkie poduszki.

Użytecznym łóżkiem do pokoju dziecka jest tapczan, który zapewni komfort podczas snu, a w ciągu dnia miejsce do czytania książek lub oglądania bajek. Rozważ zakup modelu z wezgłowiem, na którym dziecko będzie mogło wygodnie oprzeć głowę, odpoczywając w czasie wolnym.

Ustawienie mebli w pokoju dziecięcym może uwzględniać także fotel, w którym dziecko będzie mogło słuchać muzyki lub odpoczywać w inny sposób. Popularnością cieszą się modele wiszące, dzięki którym można wprowadzić do pokoju namiastkę wakacyjnych wspomnień z relaksu na hamaku.

image

Ustawienie mebli i dodatków w strefie zabawy

Strefę zabawy wyznaczysz na przykład poprzez rozłożenie w tym miejscu dywanu. Wśród propozycji dla dzieci znajdziesz wiele egzemplarzy o różnym kształcie, kolorze czy princie. Oprócz kwadratowych, prostokątnych czy okrągłych mat podłogowych dostępne są także modele w kształcie kwiatków lub zwierzątek — zebry i lamparta.

Nie zapomnij dobrać odpowiedniej wielkości pudełka do przechowywania zabawek i innych przedmiotów. W tej części możesz również ustawić szafę, która będzie graniczyła z inną strefą. Umieść w niej organizery, które pozwolą utrzymać porządek. Wolną przestrzeń na dole możesz wypełnić innego typu organizerami na zabawki. Jeśli dziecko ma ich naprawdę sporo, a nie wszystkimi się bawi, warto przeznaczyć na nie więcej miejsca.

Podsumowując najważniejsze aspekty dotyczące ustawiania mebli i dodatków w pokoju dziecięcym, należy podkreślić, że podział na strefy okazuje się niezwykle pomocny. Dzięki niemu remont pokoju stanie się prostszy, a jego funkcjonalne wyposażenie pozwoli maksymalnie wykorzystać jego potencjał.

image
pokój dziecka
dodano: 08.01.2023
W okresie niemowlęcym dziecko potrzebuje odpowiednich warunków, należy zapewnić mu bezpieczeństwo i możliwość prawidłowego rozwoju. Niezwykle ważne jest przyjazne otoczenie, w którym będzie przebywać poza ramionami rodziców. Taką strefą komfortu powinno być łóżeczko. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, wybierając ten szczególny rodzaj mebla.
pokój dziecka
dodano: 23.12.2022
Pokój dziecięcy powinien być przede wszystkim funkcjonalny. Urządzenie go w ten sposób, aby jednocześnie okazał się przytulny i podobał się przyszłemu użytkownikowi, to nie lada wyzwanie! Planujesz remont pokoju i zastanawiasz się, jak prawidłowo ustawić meble i dodatki? Poznaj najważniejsze zasady i inspiracje aranżacyjne, które sprawią, że Twoja pociecha zechce większość czasu spędzać w swoim pokoju.
pokój dziecka
dodano: 15.12.2022
Niewielki metraż mieszkania czasem ogranicza możliwości aranżacyjne pokoju dla każdego dziecka. W tym przypadku warto rozważyć jeden, wspólny. Jeśli dzieci mają odmienne zainteresowania, różnią się wiekiem lub ma być to pokój zarówno chłopca, jak i dziewczynki, podział może być prawdziwym wyzwaniem. Jak urządzić pokój rodzeństwa, aby każde z nich mogło cieszyć się indywidualną przestrzenią? Zobacz nasze inspiracje!

W celu dostosowania strony do Twoich preferencji oraz zainteresowań przechowujemy na urządzeniu, z którego korzystasz (komputerze, telefonie itp.) tzw. „pliki cookies” i im podobne, z możliwością ich odczytu. Klikając „ Akceptuje” lub zamykając okno przy pomocy przycisku „X” wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych. Pamiętaj, możesz w każdej chwili nie wyrazić zgody lub cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

Ponadto informujemy, że administratorem danych zawartych w tych plikach jest Agata S.A. Dane mogą być przetwarzane przez nas i naszych zaufanych partnerów w celach marketingowych, w szczególności poprzez wyświetlanie spersonalizowanych reklam, na podstawie naszego prawnie uzasadnionego interesu Więcej informacji na temat zasad przetwarzania danych osobowych, w tym o Twoich uprawnieniach, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.