No i ładnie No i ładnie

Codziennie nowa metamorfoza. Wśród nich może znaleźć się Twoja. Zgłoś się kliknij tutaj >>

Zgodnie i wygodnie – jak zaaranżować pokój dla sióstr?

Pokój dla rodzeństwa bywa wyzwaniem. Z jednej strony dzielenie przestrzeni to znakomita metoda na integrację i wspólną zabawę młodszych dzieci, w przypadku nastolatków zaś – na wymianę sekretów i wieczorne rozmowy. Kłopot zaczyna się jednak wtedy, kiedy każda z sióstr zaczyna mieć odrębny gust, potrzebuje osobnej przestrzeni, samodzielnie chce decydować, o której godzinie zgasić światło. Receptą jest odpowiednie zaaranżowanie wnętrza. Jak zrobić to w sposób przemyślany?
pokój dziecka
dodano: 23.04.2021

Czy i jak podzielić pokój na dwie części? Pomysły na wnętrze dla rodzeństwa

To, jak urządzisz pokój dla sióstr, wpłynie na ich codzienne funkcjonowanie. Odpowiednia aranżacja pomieszczenia wspiera budowanie relacji pomiędzy rodzeństwem, a czasem jest nawet w stanie ograniczyć konflikty. Nie spowoduje co prawda, że zawsze będzie panowała sielanka, pozwoli jednak każdemu z dzieci zachować balans między prywatnością a przebywaniem w towarzystwie. Można albo wyznaczyć strefy funkcjonalne we wnętrzu, albo podzielić je na dwie części.


Pokój dla rodzeństwa, w którym dzieci wspólnie korzystają z całej dostępnej przestrzeni, ma wiele zalet. Jest ustawny i łatwy w aranżacji, dzięki czemu zapewnia sporo wolnego miejsca. W razie potrzeby każda z dziewczyn zaszyje się w swoim kąciku wyznaczonym przez łóżko lub szafkę na zabawki. Aranżując pomieszczenie w ten sposób, warto pamiętać o wyznaczeniu dwóch stref: jednej przeznaczonej do snu i odpoczynku, drugiej – do zabawy lub nauki. Oczywiście, nie jest to nienaruszalny podział, jego wprowadzenie ułatwi jednak utrzymanie porządku.


Drugą metodą urządzenia wnętrza przeznaczonego dla sióstr jest wydzielenie w nim odrębnych przestrzeni. Nie chodzi o trwałe rozgraniczenie – nie zawsze zresztą jest to możliwe, na przykład ze względu na układ okien czy dostępny metraż. Jak podzielić pokój na dwie części bez stawiania ściany? Wystarczy wykorzystać do tego celu elementy ruchome, na przykład regały. Ciekawie prezentują się modele ażurowe, pozbawione tylnej ściany, dzięki czemu każda z sióstr może zagospodarować swoją stronę po swojemu.

image

Razem, ale osobno

Wspólny pokój dla dzieci nie oznacza rezygnacji z ich prywatności. Psychologowie zalecają zresztą, by traktować rodzeństwo, nawet zbliżone wiekowo, jako odrębne jednostki. Każda z sióstr może mieć swoje upodobania, przeżycia i ulubione sposoby spędzania wolnego czasu. Właśnie z tego powodu warto zadbać o określenie strefy osobistej, choćby niewielkiej, tam, gdzie stoi łóżko lub szafka. Aby dodatkowo podkreślić indywidualny charakter miejsca, pozwól dzieciom na wykorzystanie innych barw lub odmiennych dekoracji, na przykład naklejek na ścianę.


Dwa oddzielne charaktery, dwa różne ulubione kolory i odmienne pasje… Unikniesz efektu chaosu, jeśli zdecydujesz się na neutralną bazę, na przykład białe meble, nadającą całemu wnętrzu spójność. Wykorzystaj także takie same motywy ozdobne, na przykład poduszki i koce z identycznym, ale umieszczonym na innym tle deseniem. Niezależnie od tego, czy planujesz pokój dla nastolatek, czy dla kilkuletnich córek, ta metoda pozwala uzyskać oryginalny wystrój.

image

Porozumienie na wysokim poziomie, czyli piętrowe łóżko

Popularnym i lubianym przez najmłodszych meblem jest piętrowe łóżko. Takie rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza w niewielkich wnętrzach, w których każdy metr kwadratowy powierzchni jest na wagę złota. Wykorzystując ten element, ciekawie zaaranżujesz pokój bliźniaczek. To także dobry pomysł, gdy przestrzeń dzielić mają siostry w różnym wieku. Starsza rezyduje wówczas na górze, zyskując tym samym niezależność i prywatność.

image

Wspólne czy nie?

Planując pokój dla nastolatek lub dla młodszych córek, zastanów się, czy poszczególne elementy wyposażenia będą wspólne, czy przypisane każdej z dziewczynek. Oba rozwiązania mają zalety. Wprowadzając do wnętrza jeden mebel, z pewnością zaoszczędzisz miejsce. Z kolei podwójne biurko umożliwi odrabianie lekcji lub naukę w tym samym czasie bez wchodzenia sobie w drogę. Indywidualnie warto dopasować natomiast fotel obrotowy, ponieważ jego parametry wpływają na ergonomię i zdrowie kręgosłupa.


Co zrobić, jeśli pokój dla dzieci mieści wyłącznie jedną szafę? W takiej sytuacji sprawdzi się model, którego wnętrze łatwo podzielić na dwie części. Każda z dziewcząt ma wówczas przypisaną taką samą liczbę półek i wieszaków. Podobna zasada dotyczy regałów. Jeśli pomieszczenie jest niewielkie, sprawdzą się w nim szafki wiszące. Funkcję prywatnego miejsca do przechowywania spełniać może z kolei stolik nocny albo jedna z szuflad we współdzielonej komodzie.


Pokój dla sióstr, nawet gdy jest niewielki, a dzieci są różnym wieku, może zapewniać komfort każdej z nich. Osiągnięcie takiego efektu wcale nie będzie trudne – wymaga jedynie wsłuchania się w potrzeby obu stron i poszanowania ich indywidualności. Możliwości są zróżnicowane: od fizycznego dzielenia przestrzeni po symboliczne wyznaczenie stref. W efekcie powstaje przestrzeń funkcjonalna i przyjemna dla oka.

image
pokój dziecka
dodano: 22.10.2021
Podczas urządzania dziecięcego pokoju wybór łóżka jest bardzo ważną kwestią – od niego zależy w dużej mierze jakość wypoczynku nocnego, który z kolei ma ogromny wpływ na rozwój. Jak zatem nie pogubić się w mnogości wyboru łóżek dla dzieci? Dowiedz się, na co zwrócić uwagę w trakcie zakupów, o czym warto pamiętać i jakich błędów nie popełniać. Stwórz bezpieczną i komfortową przestrzeń do zabawy i rozwoju dla swoich pociech.
pokój dziecka
dodano: 15.10.2021
Poszukujesz oryginalnych rozwiązań, które pomogą Ci urządzić pokój młodzieżowy? Aranżacje z wykorzystaniem miękkich puf, wygodnych foteli, a także praktycznych ław oraz stolików kawowych z pewnością zwrócą Twoją uwagę. Jak urządzić pokój młodzieżowy tak, aby nastolatek mógł w nim wygodnie przyjmować gości? Które dodatki poprawią funkcjonalność pomieszczenia, jednocześnie go nie przytłaczając? Po lekturze niniejszego artykułu poznasz odpowiedzi na te pytania.
pokój dziecka
dodano: 08.10.2021
Kiedy w domu ma pojawić się maluszek, warto zadbać o przygotowanie dla niego wygodnej i funkcjonalnej przestrzeni. Choć prawdopodobnie z początku raczej tego nie doceni, dla rodziców i opiekunów to niesłychana wygoda, ale też przyjemność. Dobrze zagospodarowane wnętrze nie tylko ułatwia codzienne funkcjonowanie, lecz także dobrze prezentuje się na zdjęciach, które będą miłą pamiątką na przyszłość. Jak urządzić pokoik niemowlaka, by dobrze się sprawdzał?

W celu dostosowania strony do Twoich preferencji oraz zainteresowań przechowujemy na urządzeniu, z którego korzystasz (komputerze, telefonie itp.) tzw. „pliki cookies” i im podobne, z możliwością ich odczytu. Klikając „ Akceptuje” lub zamykając okno przy pomocy przycisku „X” wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych. Pamiętaj, możesz w każdej chwili nie wyrazić zgody lub cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

Ponadto informujemy, że administratorem danych zawartych w tych plikach jest Agata S.A. Dane mogą być przetwarzane przez nas i naszych zaufanych partnerów w celach marketingowych, w szczególności poprzez wyświetlanie spersonalizowanych reklam, na podstawie naszego prawnie uzasadnionego interesu Więcej informacji na temat zasad przetwarzania danych osobowych, w tym o Twoich uprawnieniach, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.